Dieta státní správy se nekoná. Nabobtná a přijde o 6,5 mld. Kč dráž

Peníze ČNB

Plán předminulé vlády Petra Nečase (ODS) byl jasný: Do roku 2015 musí státní zpráva zeštíhlit a zefektivnit. Současná vláda má ale jiné priority. Bohuslav Sobotka (ČSSD) nabere další 2 688 lidí a na státní správu vydá o 6,5 mld. Kč více.

Současná levicovo-populistická vláda žije v přesvědčení, že větší počet státních úředníků pomůže zlepšit výběr daní a čerpání dotací z evropských fondů. Vláda se nepoučila ani z auditu na Ministerstvu financí ČR z roku 2005, který ukázal nadbytečnost 206 z 1 473 tehdejších zaměstnanců ministerstva pod vedením tehdejšího ministra financí a dnešního premiéra.

Audit z roku 2005 mohl ušetřit jen na ministerstvu financí 300 mil. Kč ročně. Původním plánem bylo uskutečnit obdobný audit i na dalších ministerstvech, případně dále ve státní správě. Bohužel tehdejší vláda v čele s Jiřím Paroubkem (ČSSD) odmítla realizaci úspor a audit na MF ČR byl posledním.

V současnosti iniciátor auditu a zastánce zefektivnění státní správy Bohuslav Sobotka v roli premiéra otočil a je ochoten přijmout do již rozbujelé státní správy 2 688 nových úředníků a prodražit ji o dalších 6,5 mld. Kč.

„Letošní státní rozpočet se vyvíjí velmi uspokojivě, proto jsme se rozhodli zlepšit odměňování státních zaměstnanců už nyní. Směřujeme tím k podpoře vyšší spotřeby domácností,“ uvedl Bohuslav Sobotka ke zvyšování platů státních úředníků, které se také podílí na růstu nákladů státní správy.

„Nabíráme 600 lidí na finanční správu, protože je jich málo. Nabíráme 600 lidí na úřady práce, protože se tu zneužívají sociální dávky a nemá to kdo kontrolovat,“ obhajuje nabírání lidí Andrej Babiš (ANO), současný ministr financí.

V novém státním rozpočtu se počítá s plněním předvolebních slibů. Ty vyjdou daňové poplatníky na 26 mld. Kč. „Kam se poděly peníze, když zvyšujeme výdaje a bezprecedentně škrtíme investice pod hladinu let největší krize? Poděly se do provozních výdajů státu a do sociálních dávek,“ kritizuje projídání státního rozpočtu Miroslav Kalousek (TOP 09), bývalý ministr financí.

Zdroj: iHNed.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..