Deficit utržený ze řetězu: Andrej Babiš počítá až s 200 mld. Kč!

Andrej Babiš v roušce - deficit státního rozpočtu 2020
Zdroj: Vláda ČR

Vláda České republiky v čele s Andrejem Babišem (ANO) názorně demonstruje připravenost státního rozpočtu na neočekávané události a na krizi. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) měl být nový deficit ještě v pátek odpoledne přes 100 mld. Kč, večer již Andrej Babiš hovořil o 200 mld. Kč.

Neschopnost populistické vlády ANO s ČSSD ukázal již schodek rozpočtu za leden a únor 2020, který předcházel koronovirové krizi a vyhlášení stavu nouze. Za první dva měsíce stát utratil o 27,4 mld. Kč více, než kolik do rozpočtu vybral.

Vláda Andreje Babiše v dobách nejvyššího výkonu české ekonomiky místo tvorby přebytků a rezerv pro využití v nadcházejícím zpomalení ekonomiky i nadále plánovala a dosahovala deficitních rozpočtů. Navzdory svému programovému prohlášení zvyšovala i nadále daně, aby je přerozdělila svým voličům. Zasadila se o nesystémový růst důchodů bez jasné vize penzijní reformy (pokud vizí není: „navyšme penze o stovky miliard ročně, peníze někde někdo vyčaruje“) a sociálních dávek.

Vyhlášení stavu nouze a opatření vlády k zamezení šíření koronaviru bude dalším hlubokým zásekem do státních financí. Vláda v prvé řadě má dle výkladu zákona ze strany řady právních expertů nahradit veškeré ztráty, které vzniknou lidem a firmám v důsledku uvalených omezení. Dále dojde ke zpomalení ekonomiky, což s sebou ponese výpadek příjmů z daní i růst výdajů na sociální transfery. A v neposlední řadě vláda bude chtít podpořit ekonomiku i dalšími výdaji.

Na okraj: Podpora ekonomiky vládními výdaji v době recese vychází z učení Johna Maynarda Keynese (1883 – 1946). Jeho pojetí ekonomiky a hospodářských cyklů se drží zejména levicově orientované politické strany (v ČR např. ČSSD) a hodně si z něj berou také populistické strany (v ČR např. ANO). Bohužel politici se vždy řídí pouze onou částí učení o vyšších výdajích v dobách recese i za cenu schodku státního rozpočtu a zapomínají na druhou stranu mince – tvorubu přebytků v době hospodářské expanze…

V souvislosti se stavem nouze a koronavirem očekává ministryně financí Alena Schillerová schodek přes 100 mld. Kč. V pátek odpoledne uvedla: „Pozice je dobrá, nicméně ty výdaje budou tak obrovské a propady příjmů taky tak velké, že musím předložit novelu zákona o státním rozpočtu. Stále to počítáme, ale už teď to bude bezesporu víc než 100 miliard korun.“

O pár hodin později, v pátek večer, již měl premiér Andrej Babiš pro deficit státního rozpočtu mnohem vyšší číslo. Počítá až s 200 mld. Kč.

Nejvyššího deficitu státního rozpočtu dosáhla v historii České republiky vláda v roce 2009 v důsledku světové finanční krize. Tehdy utratila o 192 mld. Kč více, než kolik do rozpočtu vybrala. Vzhledem k nastavení původního státního rozpočtu v době nejvyššího výkonu české ekonomiky se schodkem 40 mld. Kč pro rok 2020 a k mentálnímu nastavení současné vlády je pravděpodobné, že celkový deficit bude letos ještě vyšší než v roce 2009.

3 trackbacky / pingbacky

  1. Alena Schillerová odmítá uhradit ušlý zisk živnostníkům - TěžkýPrachy.cz
  2. Zaplatí stav nouze banky? Alena Schillerová chce odklad splátek pro všechny - TěžkýPrachy.cz
  3. Státní rozpočet v únoru 2021: Vláda řítí finance k bankrotu - TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..