Deficit státního rozpočtu v červnu 2020: Nejhlubší propad v historii!

Deficit státního rozpočtu v červnu 2020 - peníze - bankovky - CZK
Zdroj: Pixabay.com

Deficit státního rozpočtu v červnu 2020 zaznamenal nejhorší výsledek v historii České republiky. Vláda utratila za půl roku o 195,2 mld Kč více, než kolik vybrala od daňových poplatníků.

Český státní rozpočet se stává černou dírou. Nejen vlivem koronakrize se schodek rozpočtu za šest měsíců propadl na rekordních 195,2 mld. Kč. Pokud by se příjmy a výNejvyšší změny dosáhly sociální dávky (+39,8 mld. Kč). Kromě dopadů valorizace důchodů (+18,7 mld.), navýšení rodičovského příspěvku (+6,7 mld. Kč) či příspěvku na péči (+2,9 mld. Kč) vzrostla výplata dávek nemocenského pojištění (+10,2 mld. Kdaje očistily o transfery s Evropskou unií, byl by výsledek ještě horší – 196,1 mld. Kč.

„V průběhu června se tak deficit rozpočtu prohloubil o 37,8 mld. Kč. Zatímco v předchozích letech bylo tradičně přebytkové hospodaření v měsíci červnu výrazně podpořeno inkasem daní z příjmů právnických osob, v letošním roce převažuje efekt propadu ekonomické aktivity a dopady opatření financované státním rozpočtem na pomoc zaměstnanosti, domácnostem a firmám,“ uvádí ministerstvo financí.

Příjmy státního rozpočtu meziročně poklesly o 44,2 mld. Kč (5,9 %) na 699,67 mld. Kč. Výdaje dosáhly 894,91 mld. Kč. Nejvyšší růst výdajů zaznamenalo nesystémové navýšení důchodů (+18,7 mld. Kč) a i další „před-COVIDové“ výdaje.

„Nejvyšší změny dosáhly sociální dávky (+39,8 mld. Kč). Kromě dopadů valorizace důchodů (+18,7 mld.), navýšení rodičovského příspěvku (+6,7 mld. Kč) či příspěvku na péči (+2,9 mld. Kč) vzrostla výplata dávek nemocenského pojištění (+10,2 mld. Kč). Zde zaujímá rozhodující roli ošetřovné (+6,7 mld. Kč), následované nemocenským (+3,3 mld. Kč). Dávky v nezaměstnanosti vzrostly o 0,9 mld. Kč,“ vyčítá ministerstvo financí největší změnové položky.

Ministerstvo finací prosadilo navýšení deficitu pro letošní rok na 300 mld. Kč, přičemž v současnosti žádá Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR o další navýšení – na 500 mld. Kč.

Zdroj: Ministerstvo financí ČR

1 trackback / pingback

  1. Státní rozpočet hospodaří nejhůře v historii - TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..