Dědictví bez dědiců: Státu za 5 let propadl majetek za 2 mld. Kč

Hřbitov - hrobka
Zdroj: sxc.hu

Česká republika získala v uplynulých 5 letech dědictví v hodnotě 2 mld. Kč. Jen v loňském roce český stát zdědil majetek v hodnotě 273 mil. Kč.

Stát dědí v poslední instanci. Pokud zůstavitel nezanechá dědice ani závěť, připadne jeho majetek do rukou státu. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) tak obdržel nemovitosti, cenné sbírky i kuriozity typu pavouk a hroznýš.

„Loni jsme rovněž při prohlídce bytu v jižních Čechách, který byl v naprosto zoufalém stavu a plný odpadu, nalezli ve skříňce za postelí ruličky s celkem 2,7 milionu korun v hotovosti,“ popsal jeden z kuriozních objevů Radek Ležatka z ÚZSVM.

Majetek z dědictví úřad v první řadě rozděluje mezi státní instituce, které by ho mohly využít. „Takto například muzeím a galeriím po celé republice každý rok bezúplatně předáváme stovky až tisíce různých předmětů, jako jsou obrazy, sochy, knihy, hračky, gramofony, automobilové veterány či hudební nástroje. Další předměty zdarma převádíme dětským domovům, výchovným ústavům a podobně,“ uvádí Radek Ležatka.

Ostatní majetek stát prodává nejčastěji v aukcích a výběrových řízení.

Zdroj: iHNed.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..