Další reforma penzí. Bude stát o 15 mld. Kč víc

Děda s vnučkou - rodina

České politické a ekonomické prostředí je skutečně stabilní. Tak dlouho byla odkládána reforma penzí, až ji nyní radikálně provádí každá druhá vláda. Ta současná chce zavést rovný důchod a zvýšit výdaje o 15 mld. Kč.

Jádrem penzijní reformy současné vlády je návrh Jaroslava Vostatka, člena penzijní komise a učitele na Vysoké škole finanční a správní (VŠFS). „Základem by byl rovný starobní důchod pro všechny rezidenty ve výši 7770 korun měsíčně, tedy 30 procent průměrné celostátní mzdy. Ten by se financoval ze státního rozpočtu bez asistence dnešního pojistného důchodového pojištění,“ uvedl Jaroslav Vostatek.

V rámci reformy by mělo dojít ke snížení sociálního pojištění o 11 procentních bodů a zvýšení daní. Solidární důchod by pak rozšiřovala pojistná starobní penze, která by byla zcela zásluhová a dosahovala 18 – 20 % průměrného celoživotního příjmu pojištěnce. Na dopad pojistné penze by si ale lidé museli počkat. V počátku by se zvýšily jen nižší důchody a penze převyšující 30 % průměrné mzdy by zůstaly v současné výši.

Zdroj: Aktuálně.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..