ČNB bojuje proti sílící koruně. Jen za září 2016 nakoupila 3,69 mld. EUR

Česká národní banka (ČNB)
Zdroj: ČNB

Česká národní banka (ČNB) horko těžko drží svůj kurzový závazek a korunu na úrovních poblíž 27 Kč/EUR. Spekulanti sázející na brzké ukončení devizových intervencí tlačí korunu do silnějšího teritoria a ČNB musí tisknout nové koruny.

Jen v průběhu září 2016 ČNB nakoupila 3,69 mld. EUR, což je druhý největší objem intervencí od začátku kurzového závazku 7. 11. 2013. Za devizové nákupy tak vydala 100 mld. Kč, které nově vyslala do oběhu.

„Dle bilance ČNB ke konci října, celkově uložené likvidity bank u ČNB a přílivu peněž z EU fondů však odhadujeme, že říjnové intervence byly ještě nepatrně vyšší a pohybovaly se kolem 110 mld. Kč,“ soudí Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank pro ČR.

„Září tedy přineslo výraznou aktivitu ČNB na devizovém trhu, a jak se zdá, tato její intervenční defenziva nepolevila ani v říjnu, kdy devizové rezervy vzrostly o více než 5 mld. eur na nové historické maximum 78,4 mld. eur. Z části mohlo jít o peníze z EU, které centrální banka vyměňuje přímo pro stát, avšak z větší části šlo nepochybně o další intervence,“ doplnil Petr Dufek z ČSOB.

„Za nově nabyté koruny tito investoři kupují především krátkodobé české dluhopisy, což se promítá ve výrazném nárůstu poptávky a v propadu výnosů. České výnosy se tak v říjnu dostaly dokonce pod úroveň těch švýcarských a staly se nejnižšími na světě,“ upřesnil důsledky měnových intervencí Marek Dřímal, ekonom Komerční banky.

Česká národní banka bude kurzový závazek dle Jiřího Rusnoka, guvernéra ČNB, držet přinejmenším do poloviny roku 2017. Ani pak se ale neočekává jednorázový odchod centrální banky z devizového trhu a skokové posílení české koruny.

Buďte první kdo přidá komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..