Cesta na kometu: 10 let a 1,4 mld. EUR

Rosetta - Philae - kometa

Evropské vesmírné agentuře (ESA) se podařil husarský kousek. Vesmírné plavidlo Rosetta doletělo ke kometě a přistávací modul Philae úspěšně přistál na jejím povrchu. Jen cesta vesmírem trvala 10 let a celkové náklady mise dosáhly na 1,4 mld. EUR.

Vesmírné plavidlo Rosetta během své pouti několikrát obletělo Slunce a následně se přiblížilo ke kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko letící rychlostí 15,88 km/s, na níž vypustilo přistávací modul Philae. Tomu se podařilo na třetí pokus úspěšně přistát a během 1,5 dne aktivity úspěšně provést 80 % vědecké práce na kometě, než se odebral k spánku pro nedostatek sluneční energie.

Philae by se měl ještě jednou probudit na jaře 2015, jakmile se kometa více přiblíží Slunci. Poté odešle další informace o kometě.

Celý vesmírný projekt Rosetta stál Evropskou vesmírnou agenturu 1,4 bil. EUR. To odpovídá přibližně 2,8 EUR na každého obyvatele Evropské unie. V nákladech jsou zahrnuty i výdaje na přípravu mise, její uskutečnění i vědecké přístroje putující na kometu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..