České banky jako dojné krávy? Jejich matky vytáhly 41 mld. Kč

Euro - bankovky - peníze - čeští dolaroví milionáři - Státní rozpočet v lednu 2021
Zdroj: sxc.hu

Mateřské banky českých bank zažívají tučná léta. 6 největších českých bankovních domů jim na dividendách odvedlo 41 mld. Kč – tedy 75 % čistého zisku. Jedná se o druhou největší částku vyvedenou z bank v historii.

Největší dividendu svému zahraničnímu vlastníkovi odvedla ČSOB, která převedla mateřské KBC celý loňský zisk ve výši 14,78 mld. Kč. Rakouská Erste Bank si z České spořitelny vzala 88 % čistého zisku a vyvedla 12,7 mld. Kč.

Ze zisku za rok 2014 banky odeslaly banky svým matkám v loňském roce o 14 mld. Kč více. Na dividendách ve výši 55 mld. Kč se nejvíce podílela GE Money Bank, která vyplácela 19,7 mld. Kč včetně dividend z nerozděleného zisku z minulých let a „čistila“ banku před vstupem na pražskou burzu. Letos vyplatila dividendu ve výši 4,5 mld. Kč a rozdělila celý loňský zisk.

Komerční banka (KB) vyplácí mateřské Société Générale stabilních 7,1 mld. Kč, ovšem při klesajícím zisku. Ten v loňském roce dosáhl 13,1 mld. Kč po poklesu o 200 mil. Kč. Vyšší dividendu si vzala i rakouská Raiffeisenbank z české Raiffeisenbank. Ta odvedla 1,52 mld. Kč oproti 1,13 mld. Kč v loňském roce.

Výjimkou je UniCredit Bank, která vyplácí nejnižší podíl dividend a investuje do rozvoje. V roce 2015 odvedla ze zisku 4,9 mld. Kč jen 2,2 mld. Kč a loňský zisk 5,6 mld. Kč ponechala v Česku zcela.

Zdroj: E15.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..