Cena ropy prudce roste

Ropné pole - Saudi Aramco - cena ropy
Zdroj: SaudiAramco.com

Víkendový útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco v Saúdské Arábii způsobil výpadek těžby ropy v objemu přibližně 5 % světové produkce. V důsledku toho cena ropy dnes roste o 10 %.

V sobotu zaútočily dva drony na dvě těžební zařízení společnosti Saudi Aramco a způsobily výpadek těžby v objemu 5,7 milionů barelů ropy denně. To představuje přibližně polovinu denní těžby Saúdské Arábie, která dodává na světový trh zhruba 10 % světové ropy.

„Globální ropný trh zachvátila panika. Sobotní útok na ropné komplexy Abkajk a Churajs vyřadil z provozu více než polovinu saúdské produkce ropy (5,7 mil. barelů denně), ekvivalent celých pěti procent globální nabídky. To je z historického pohledu zcela bezprecedentní situace, která překonává výpadky spojené s válkou v Zálivu (1991) a islámskou revolucí v Íránu (1979), a má za následek skokový růst cen ropy Brent o aktuálních více než deset procent (při otevření trhu ropa zdražila dokonce o dvacet procent!) na 66 USD/barel,“ uvedl v ranním komentáři Dominik Rusinko, analytik ČSOB.

Cenu ropy nyní budou ovlivňovat především zprávy o způsobených škodách na zařízení. V optimistickém případě bude těžba obnovena v řádu dní či týdnů. „To by s ohledem na saúdské zásoby ropy nemuselo dramaticky ohrozit dodávky na světové trhy,“ dodává Dominik Rusinko.

Útok ovšem zároveň zvýšil nejistotu. Existuje možnost opakování útoku, což by se opět mohlo podepsat na těžebních kapacitách. Již samotné riziko zvyšuje rizikovou prémii a s ní i cenu komodity.

„Svět se musí připravit na citelný nárůst cen ropy, který nakonec může zdražit také benzin a naftu u českých čerpacích stanic,“ varuje Lukáš Kovanda, analytik Czech Fund.

Zdroj: iDNES.cz, ČSOB

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..